Tajemniczy klient, z czym to jeść?

przez | 26 grudnia 2022
Na pewno nie raz przechodziliśmy obok niego przy wejściu, stał przed nami, przy okienku w banku, wkładał ubranie lub też może nie raz dzwonił do nas z problemem, który tylko my – jako fachowcy w danej dziedzinie, możemy pomóc mu rozwiązać. I nie raz, nie dwa albo próbowaliśmy ze wszystkich sił, przyjść mu z pomocą, albo też zmęczeni jego dociekliwością chcieliśmy, aby tylko zostawił nas w spokoju. I jeśli uważamy, że ta druga charakterystyka, dotyczy właśnie nas uwaga! Mogliśmy mieć styczność z mystery shopping.

Przekładając na polski to tajemniczy klient. Osoba, która ma ocenić sposób realizowania przez nas naszych zadań, czyli klasy usług proponowanych klientowi danej firmy. Często takie zestawienie faktycznego stanu rzeczy z ustalonymi wytycznymi w przedsiębiorstwie, musi mieć kilka powodów. Dziś na rynku usług panuje znacząca konkurencja, w szczególności w sektorze usług bankowych.

zakupy

Autor: Z.M.Pekpol Ostrołęka
Źródło: Z.M.Pekpol Ostrołęka

Firmy, chcąc zatrzymać przy dobie klienta, nie mogą pozwolić sobie na choćby małe uchybienia, w jakości ich personelu. I tu pojawia się miejsce na tajemniczego klienta: osobę, która przyjdzie coś kupić, a potem oceni nas pod kątem np.: posiadanej wiedzy o produkcie, podejścia do klienta, czasu obsługi, umiejętności sprzedażowych.

Wnioski z takich spotkań mogą przyczynić się do badania satysfakcji klientów. Klient usatysfakcjonowany to klient, który z pewnością do nas wróci. W marketingu nie jest sztuką przyciągnąć klienta, ale sprawić, żeby został.

Inną przyczyną takiego postępowania jest chęć sprawdzania podwładnych. Powszechnie wiadomo, że jednym z oczywistych celów istnienia firmy jest jej zarobek.

Zainteresowały Cię wiadomości opracowane w tym tekście? Z pewnością przyda Ci się również dodatkowe czytanie (https://graulaw.eu/prawo-gospodarcze/). Nie czekaj więc i przejdź do kolejnej strony.

A bez umiejętnej sprzedaży, trudno o tym mówić. Pracownicy firm, w których funkcjonuje mystery shopping, muszą zawsze mieć się na baczności i każdego klienta traktować tak, jakby był tym wybranym spośród reszty. Nie jest to zajęcie łatwe, lecz taka jest właśnie branża obsługi klienta, dlatego też nie jest to miejsce dla każdego w takiej pracy.Tajemniczy klient pozwala ulepszać procesy, trzymać swoją wartość, a co za tym idzie świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Nie musimy się go obawiać.