Jakie informacje warto mieć zakładając własną firmę? Jak przedstawia się kwestia posiadania kasy fiskalnej?

przez | 30 października 2022
Przy zakładaniu własnej firmy należy dopiąć sporo spraw do końca. Przyszły przedsiębiorca musi często sam poszukać wielu informacji. Po pierwsze w jaki sposób założyć własną działalność. Od tego zapewne zaczyna szukanie. Następne jest oprócz tego dużo innej przydatnej wiedzy. Przykładowo podstawy rachunkowości, kwestia ewidencji przychodów oraz rozchodów, albo znajomość takich haseł jak koszty bezpośrednie czy pośrednie. Warto zapoznać się z takimi informacjami. Można w ten sposób obniżyć wydatki prowadzenia firmy i nie zlecać niektórych zadań na przykład firmie zajmującej się prowadzeniem księgowości. Dodatkowa wiedza może nas również uchronić przed płaceniem kar wynikających właśnie z braku informacji.

kasa fiskalna
Jeżeli chodzi o rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych na 2016 rok jest cała lista podmiotów, które są zobowiązane takie urządzenie posiadać – jak brzmi rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Trzeba zobaczyć na wykazie czy nasz rodzaj działalności, typ artykułów, które chcemy sprzedawać są objęte takim nakazem. Z tym, że na pewno tego typu obowiązek powinni spełnić taksówkarze, firmy dokonujące przeglądy techniczne aut albo choćby osoby zajmujące się doradztwem podatkowym. Trzeba mieć świadomość, że jeżeli chodzi o taką listę na lata 2015-2016 jest ona poszerzona o szereg zawodów, jakie są zmuszone używać kasy fiskalnej. Dlatego należy sprawdzić taką rozpiskę. Jeśli nasza firma będzie zajmowała się sprzedażą wysyłkową, to nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Wszystkie wpływy muszą być jednak dokonywane na konto oraz w dokumentacji powinna znajdować się informacja, jakiego rodzaju towar sprzedaliśmy i jakiej osobie – Cena Biznesu.

paragony

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Jak jednak po sprawdzeniu wyjdzie na to, iż dla naszego typu działalności kasa będzie potrzebna trzeba wiedzieć o paru rzeczach. Przede wszystkim bez wyjątków rejestrować każdą transakcję na kasie i wydawać paragony.

Zajrzyj do artykułu, który umieściliśmy pod tym linkiem i czytaj więcej szkolenie six sigma na ten temat, który na pewno Cię zainteresował. Nie czekaj!

Jeśli nie będziemy tego przestrzegać możemy dostać karę finansową przy okazji kontroli przez Urząd Skarbowy. Trzeba też mieć na uwadze to, iż jeśli chodzi o kasę fiskalną potrzebna jest homologacja, jaka potwierdza zgodność z przepisami Ministerstwa Finansów. Tego typu sprzęty sprzedaje się jako urządzenia, jakie mogą być użytkowane do czasu wygaśnięcia ich homologacji, do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej, lub też do czasu wyrejestrowania ich z Urzędu Skarbowego – czym jest homologacja.