Uzyskałeś dochody w zeszłym roku? Nie zapomnij zadeklarować podatek

przez | 10 października 2022
Każda jednostka która zamieszkuje obszar naszego kraju, również jeśli nie jest tutaj obywatelem, a wygenerowała przychody w minionym roku, powinna rozliczyć podatek za rok 2016. Jeśli ktokolwiek zaniedba tego obowiązku, może liczyć się z konkretnymi konsekwencjami finansowymi oraz prawnymi, dlatego najlepiej wykonać tę czynność jak najszybciej. Współcześnie mamy do dyspozycji liczne opcje rozliczania podatku, zarówno te standardowe, oraz elektroniczne a także wirtualne. Która z nich będzie najlepsza dla nas?

Jeżeli posiadasz chociażby najmniejszą orientację w świecie komputerowym, najsłuszniejszym pomysłem w tym wypadku będzie zaopatrzenie się we właściwy program PIT. Tego rodzaju aplikacje dostępne są za darmo po wpisaniu odpowiedniej frazy do naszej przeglądarki, trzeba je pobrać i rozpakować-program pit.

Ten bardzo unikalny serwis przedstawia analogiczną kwestię, co tekst, który w tym momencie czytasz. Jeżeli Cię on interesuje, kliknij tu!

Następujący później etap wykonania deklaracji podatkowej jest bardzo prosty, bowiem program PIT jest nieskomplikowany. Trzeba podążać za poleceniami krok za krokiem. Na koniec trzeba wydrukować wypełniony PIT i przesłać do naszego urzędu pocztą. Jeśli jednak chcemy, możemy wysłać PIT 2016 drogą wirtualną. Należy do tego zainstalować specjalny program i wypełnić deklaracje jak w przypadku standardowego programu. Następnie, korzystając z podpisu elektronicznego, można wysłać PIT bez potrzeby drukowania potwierdzenia.

Analiza podatkowa

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Co należy zrobić jeśli jesteśmy jednostką nieobeznaną z komputerami, która nie ma pojęcia jak pobrać program PIT? Nic straconego, możemy złożyć deklaracje w taki sam sposób, w jaki robiono to przez lata. Wystarczy udać się do swojego urzędu skarbowego po właściwy druczek, który otrzymamy za darmo. Następnie trzeba go dobrze wypełnić. Jeśli nie wiemy jak to się robi, możemy zapytać urzędnika o pomoc, jest on zobligowany jej nam udzielić. Jednak im bliżej daty składania zeznania PIT 2016, tym większe kolejki w urzędzie, dlatego możemy mieć problem z odszukaniem pomocy. Całe szczęście w czasie rozliczeniowym, bardzo dużo banków a także urzędów pocztowych oferuje bezpłatne wypełnianie zeznań przez odpowiednio wyszkolone osoby.

Jeżeli musisz rozliczyć własny podatek PIT 2016, możesz dokonać tego, nie ruszając się z domu, drogą internetową. Jeżeli nie masz podpisu elektronicznego, powinieneś wydrukować formularz i wysłać drogą pocztową. Więcej informacji znajdziesz tej stronie rozliczenie PIT przez internet. Jeśli jednak nie umiesz posługiwać się laptopem, możesz w swym urzędzie skarbowym otrzymać właściwy druk a także pomoc w jego rozwiązaniu.