Im więcej posiadamy faktur tym lepiej spisze się u nas elektroniczny obieg faktur

przez | 6 października 2022
Jeżeli przedsiębiorstwo korzysta z drukowanych faktur, to powinny one trafić wpierw do osoby, która kupiła konkretny materiał albo usługę, by ona je opisała, następnie do przyjęcia przez prezesa, a dopiero na końcu do księgowości, gdzie są wprowadzane do systemu.

szafka na dokumenty

Autor: Timm Suess
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety to wszystko trwa przez co nie zawsze faktura dociera do księgowości przed rozliczeniem podatku, a czasem jeszcze dochodzi do jej zawieruszenia. Przez to w przedsiębiorstwach, gdzie tych faktur jest bardzo wiele, zalecany jest do wykorzystania obieg faktur, który sprawia, że faktura po zeskanowaniu natychmiast trafia do księgowości i nie ma obaw, że coś zostanie zawieruszone. W takim systemie mamy szansę poprawić wszystkie informacje jeśli pojawią się jakieś błędy, a w czasie kontroli dzięki odpowiedniemu sposobowi rejestrowania ich, łatwiej będzie dotrzeć do oryginału dokumentu, który schowany będzie w archiwum.

Elektroniczny obieg pozwala uniknąć karnych odsetek
Wielu dyrektorów zaznacza, że używanie z takiego elektronicznego obiegu spowodowało, że do działu księgowego z należytym wyprzedzeniem trafia informacja o obowiązku zapłacenia za konkretną fakturę, a więc nie zjawiają się najmniejsze spóźnienia w zapłatach, a co się z tym łączy, nie musimy płacić karnych odsetek, przez co wielka ilość pieniędzy pozostaje na firmowym koncie. Co więcej przy takim systemie wszyscy oszczędzają czas, bo nie trzeba już szukać danej faktury, nie należy pilnować na którym poziomie przyjmowania się mieści, dzięki czemu pracownicy mogą skoncentrować się na kolejnych zadaniach i w całości poświęcić się swoim obowiązkom.

Taki program ( kontrola faktur ) eliminuje błędy ludzkie
Używanie z takiego systemu pozwala na usunięcie większości błędów, które zjawiają się w wyniku czynnika ludzkiego, a co się z tym łączy, nie należy tracić czasu na ich wyszukiwanie oraz poprawianie, ani nie trzeba się obawiać kar powiązanych z ich odkryciem przez urząd skarbowy. Jeśli zaczniemy wykorzystywać z tego systemu, to prędko zauważymy jego zalety oraz zobaczymy jak usprawnił działanie naszego przedsiębiorstwa jeśli chodzi o obieg faktur. To wszystko sprawi, że będziemy zadowoleni z jego nabycia.