Ktoś poprosił cię o poręczenie kredytu? Pamiętaj, żeby przemyśleć tego rodzaju pomoc, ponieważ może się to dla ciebie bardzo niedobrze skończyć

przez | 5 października 2022
Poręczając jakiejś osobie kredyt rzadko bierzemy pod uwagę konsekwencje swojej decyzji. Jesteśmy pewni, iż kredytobiorca sam spłaci swoje zadłużenie, a nasze poręczenie to tylko formalność. Dramat pojawia się zwykle w późniejszym czasie, kiedy to od nas bank zażąda zwrotu należności. Zobaczmy jakie przysługują nam w takim momencie prawa.

finanse

Autor: Butz.2013
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy kredytobiorca kończy spłacać należność bank wzywa do zapłaty żyranta. Powinniśmy pamiętać, iż nie jest to jednoznaczne z określeniem przez bank kredytobiorcy za niewypłacalnego. Bank liczy, że poręczyciel spłaci kredyt dobrowolnie, oszczędzając tym samym bankowi niezbędność rozpoczęcia postępowania windykacyjnego. My, czyli żyranci mamy prawo prawnik radom żądać od kredytobiorcy zwrotu wszystkich poniesionych przez nas kosztów. Można to jednak zrobić dopiero, gdy rzeczywiście je poniesiemy. Jak spłaciliśmy określoną część zadłużenia, to aktualnie możemy domagać się zwrotu jedynie tej części. W sytuacji, jak egzekucja poniesionych przez nas kosztów okaże się niemożliwa przez niewypłacalność kredytobiorcy, pamiętajmy, iż nakaz zapłaty jest ważny przez dziesięć lat w ciągu których możemy w każdej chwili wznowić egzekucję: czytaj o zarzutach od nakazu zapłaty.

Jednakowoż samo roszczenie obowiązuje jedynie przez trzy lata, w ciągu których jesteśmy w stanie założyć sprawę sądową. Jak poręczycieli jest wielu bank jest w stanie zażądać spłaty kredytu jedynie od jednego z nich, co zapewnia mu prawo domagać się od pozostałych zwrotu poniesionych kosztów w równych częściach.

finanse

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Później oczywiście każdy z nich jest w stanie zażądać zwrotu środków od kredytobiorcy. Wobec powyższych trudności trzeba jednak dobrze zastanowić się jakiej osobie poręczamy kredyt. W tego typu sytuacji niestety nie przysługują nam prawa, jak zarzuty od nakazu zapłaty, ponieważ tego typu umowa jest tak ustalona, ażeby ktoś opłacił należność.

Kiedy więc będziemy chcieli kogoś wspomóc pomyślmy, czy sytuacja tego typu nie sprawi nam większych trudności niż to warte, i czy rzeczywiście jesteśmy w stanie zaufać określonej osobie. Sporo już było sytuacji, kiedy ktoś chciał pomóc, a wyszło tak, że stracił wiele pieniędzy. Nie działajmy impulsywnie, zawsze przemyślmy swoje działanie. Dzięki temu oszczędzimy sobie niepotrzebnych kłopotów finansowych, a w konsekwencji będziemy mieli bardziej spokojne życie.