Czemu bhp jest tak istotne dla każdego przedsiębiorstwa i każdego pracownika? Czego możemy się dowiedzieć na takim szkoleniu?

przez | 7 września 2022
Szkolenia bhp są nieodłączną dziedziną działania firmy. Pracodawca nie może uniknąć tego przepisu, nie może sprowokować takiej sytuacji, iż pracownik nie ma odpowiedniej znajomości przepisów czy reguł bezpieczeństwa i higieny pracy. Funkcjonują wstępne szkolenia bhp, które muszą się odbywać jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Ich najbardziej istotnym celem jest zapewnienie zatrudnionemu wiedzy i nieodzownych umiejętności, które są pomocne w pracy.

Szkolenie BHP

Autor: NASA Goddard Space Flight Center
Źródło: http://www.flickr.com
Pomagają i jednocześnie nie narażają pracownika na niebezpieczeństwo. Wstępne szkolenie bhp to instruktaż ogólny, a również instruktaż stanowiskowy. Instruktaż ogólny powinien być przeprowadzony w taki sposób, iż zaznajomić pracownika (zobacz zwrot za okulary) z przepisami bhp zawartymi w Kodeksie pracy.

Istnieją również inne regulacje, jak regulamin pracy określonego miejsca zatrudnienia czy zasady przeprowadzania pierwszej pomocy. Instruktaż stanowiskowy – jak sama nazwa określa – odbywa się na stanowisku pracy, w miejscu gdzie konkretny pracownik będzie pracował. Ma na celu zapoznanie zatrudnionego z najistotniejszymi zagrożeniami, jakie są w stanie wystąpić w tym miejscu. Pracownik dowiaduje się jednocześnie jak jest w stanie przeciwdziałać tego typu zagrożeniom. Tego typu instruktaż musi być ukończony sprawdzianem wiadomości w dziedzinie bezpiecznego świadczenia pracy. Odpowiednie zdanie takiego sprawdzianu stanowi podstawę do dopuszczenia pracownika do określonego miejsca pracy. Okres trwania tego szkolenia powinien zależeć od przygotowania zawodowego pracownika, wcześniejszego zatrudnienia, a również typu pracy czy niebezpieczeństw, jakie są na danym stanowisku pracy.

Schemat BHP

Autor: STILL
Źródło: TILL
Takie szkolenia przeprowadzają specjalistyczne firmy, jak szkolenia bhp Warszawa, które mają kadrę i doświadczenie, właściwie rozumieją jak najbardziej korzystnie przekazać wiedzę (usługi BHP i PPOŻ – Gemmar). Szkolenia są ważne, ale również obsługa bhp warszawa, nieodzowna dla każdego przedsiębiorstwa i każdego pracownika (zobacz więcej na stronie www). Niektórzy bagatelizują tego rodzaju szkolenia uważając, iż są one niepotrzebne i zabierają tylko czas. To nieprawda, bo na takim szkoleniu jesteśmy w stanie dowiedzieć się wielu zagadnień, jakie bez wątpienia przydadzą się podczas robienia swoich zawodowych powinności.