Jaki jest nasz stosunek do swojej pracy?

przez | 6 września 2022
Z czym kojarzy nam się praca? Wielu odrzeknie, iż to męczarnia porannego zrywania się z łóżka, stres związany z różnymi obowiązkami czy niedobór czasu na pozostałe kwestie. Wszystkie te przykłady są prawdziwe, chociaż każdy ma innego szefa i każdy także zgoła odmiennie reaguje na różne zagadnienia. Są osoby, które lubią wstawać i takie, co nie mogą funkcjonować bez pracy. Tak, trudno w to uwierzyć, ale tak istotnie jest.

praca

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

To osoby, które bardzo męczą się, gdy nadchodzi weekend i trzeba zostać w domu, ewentualnie gdzieś pojechać, wyjść do kina, czy na imprezę. Dla tych osób to udręka, oni stale myślą o pracy i z wytęsknienie czekają na początek tygodnia. Jeśli spotkanie z ludźmi to nie poza pracą, ale szkolenia integracyjne czy pozostałe szkolenia dla firm, już zdecydowanie tak – Wszystko, co ma związek z pracąpracą (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-wniosek-o-urlop-wypoczynkowy-darmowy-wzor-z-omowieniem) jest istotne, reszta to gra niewarta świeczki.

Większość z nas nie przepada za swoją pracą. Są różne powody tego stanu. Wielu ma prosty podział, czyli mamy przedstawicieli grupy, która musi pracować, dostaje za swoją pracę mało pieniędzy, tak więc żadnym sposobem nie może zaakceptować swojej pracy. Druga grupa zarabia sporo pieniędzy, powyżej średniej krajowej, ale wykonuje pracę, jaką nie do końca akceptuje. Daje pieniądze, ale nie wpływa na zwiększenie satysfakcji. Ostatnia zaś grupa, to osoby wykonujące zawód, jaki bardzo preferują, sprawia im radość, a jednocześnie przynosi spore pieniądze.
Jak dość łatwo odgadnąć, największa ilość z nas mieści się w grupie pierwszej, przeważnie narzekamy na pracę (mając dość często podstawy do narzekania). Na dalszych pozycjach jest grupa numer dwa. Choć praca jest nudna i nie sprawia zadowolenia, nie sprawia, iż realizujemy się zawodowo, to chociaż pozwala zarobić na niezwykłe wakacje czy na możliwości, jakich nie posiadają inni ludzie (klasowy samochód, piękny dom). Trzecia grupa to ludzie zawodowo spełnieni, ale jak to w życiu jest najczęściej, jest ich najmniej.
Jest za to grupa ludzi o których można powiedzieć: radośni, spełnieni zawodowo, lecz niedostatecznie wynagradzani. To osoby, które nie zamieniłyby swojej pracy na żadną inną, ale jednocześnie nie są wynagradzane solidne. Różne są powody tego typu stanu, najczęściej są to branże marnie opłacane, a skoro rynek nie oferuje wyższych zarobków to nie ma na nie zwyczajnie szans. Nie jest to kwestia zmiany firmy, te czynniki dyktuje rynek, na który nie mamy żadnego oddziaływania.