Urodzenie dziecka to cudny dzień i początek dosyć długiego urlopu wychowawczego

przez | 20 sierpnia 2022
Kilka lat temu obywatelki tego kraju wywalczyły sobie, aby ich urlop wychowawczy trwał okrągły rok.
Każda mama potwierdzi, że pierwszy rok berbecia jest kluczowy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to okres, gdy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi jedynie o mleko albo pilnowanie, ale o tworzenie się wyjątkowej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama rozmyśla już tylko o swym słoneczku, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Ważne jest to, by wiedzieć, że na ilość pieniędzy, które dostaniemy od ZUS na urlopie wychowawczym, wielki wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w czasie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego dziecka. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tych wypłat, ale nie może być także niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Więc w najmniej optymistycznym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże kwoty, ale mało kto obecnie zarabia najniższą krajową. Poza tym niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dołączyć tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez kłopotu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego.

Jeśli masz chęć zgłębić jeszcze inne materiały na prezentowany tu temat, to zobacz to ważne opracowanie (http://wfirma.pl/program-do-fakturowania) – ono również jest warte uwagi.

Dziś możemy też ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych programów.