Życie bez norm? Jak sobie trudno to wyobrazić. Być może i byłoby niekiedy przyjemnie, ale na dłuższą metę nie dałoby się tak funkcjonować

przez | 5 sierpnia 2022
Ciężko sobie wyobrazić jakąś instytucje, sklep, przedsiębiorstwo czy firmę bez konkretnych regulacji, jakie zapobiegają nadużyciom i innym rodzajom niecnych praktyk. Generalnie to tworzy się różne dokumenty wewnętrzne, które maja zapobiegać niedobrym praktykom wewnątrz organizacji, jak i regulacje zewnętrzne, dzięki którym jesteśmy w stanie uregulować nasze relacje ze światem zewnętrznym, a ten świat to najczęściej klienci, petenci i partnerzy biznesowi. Jak wyglądałby świat bez takich regulacji?

sklep

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

Możemy sobie to wyobrazić biorąc za przykład zwykły sklep. Gdyby nie było regulaminu sklepu to nie dałoby się uregulować żadnej sprawy związanej ze sprzedażą, ze zwrotami, z reklamacjami. Zapanowałby chaos, którego nie da się opanować. Nie istniałyby instrukcję, jak zachować się w danym momencie, konkretnej sytuacji. Sklep to jest i tak mały problem, ciężka sprawa byłaby, jak gdyby nie było takich regulacji wywnętrz firm czy różnych instytucji.

Właściwie trzeba by było zaczynać, jakby każdy dzień od nowa, ponieważ tak istotnie wyglądałoby nasze przybycie do pracy. Wiedzę najprawdopodobniej byśmy sobie przekazywali ustnie, gdyż nie byłoby przecież zapisanych stron z regulacjami i pozostałymi postanowieniami. A ile by było przeinaczeń, pomyłek w takich sytuacjach. Jest to trudne do wyobrażenia, lecz jesteśmy w stanie to określić po prostu jednym stwierdzeniem: chaos. Popatrzmy na wielki organizm jakim jest państwo. Jak by to było, jakby nie było konstytucji, ustawy i innych aktów prawnych (dobry regulamin sklepu). Państwo niechybnie pogrążyłoby się w ruinie. A jak zrozumieć postulaty niektórych osób, iż przepisy nie są potrzebne?

sklep

Autor: grassrootsgroundswell
Źródło: http://www.flickr.com

No można to potraktować jako dziecinadę. Wiadomo, w tej materii jest inny kłopot: za dużo bezsensownych przepisów, czasami abstrakcyjnych, jak na przykład w Unii Europejskiej. Biurokracja i nadmierne przepisy w każdej sferze życia potrafią wyrządzić tyle złego, ile brak przepisów, o tym na pewno musimy pamiętać. Jednakże, właściwie wprowadzone przepisy to wiele dobrego, ponieważ dzięki nim prościej się funkcjonuje, wiadomo, co nam przysługuje, a co nie.

Więcej:

Tak działają mądre przepisy. Jeśli jesteśmy zakładaniami niedobrych przepisów i biurokracji, to możemy stwierdzić, że one są niepotrzebne, więc trzeba je łamać. To podejście oczywiście do niczego nie prowadzi.

Gdy zainteresował Cię omawiany artykuł, to wejdź na odnośnik do źródła (http://goldkram.eu/prods_oferta.htm), jaki zaprowadzi Cię do cennej strony – ona dokładnie opisuje ten temat.

Można walczyć ze złymi przepisami, ale jeśli będziemy je łamać to dotkną nas inne przepisy.