Bez czego nie możemy obejść się w innowacyjnym przedsiębiorstwie?

przez | 6 czerwca 2022
W każdym rozwijającym się biznesie,szybciej czy wolniej pojawia się kłopot z ciągle przybywającymi środkami trwałymi. Nabywamy kolejne artykuły biurowe takie jak szafki a także biurka dla nowych klientów i nagle zdajemy sobie sprawę, że przedmioty będące częścią wyposażenia– popsute piętrzą się w nieskończoność a my nie bardzo zdajemy sobie sprawę z tego, co z tym fantem zrobić.

Ewidencja środków trwałych w świetle przepisów-jak traktują o tym przepisy polskiego prawa?

komputery

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Rozporządzenia dotyczące środków trwałych nakładają na prowadzących firmy powinność prowadzenia listy sprzętów należących do majątku firmy. W ewidencji należy podać informacje takie jak liczbę porządkową, datę nabycia, określenie przedmiotu czy wartości niematerialnej i prawnej oraz kwotę polepszenia powiększającą wartość początkową. Musimy pamiętać o tym, że w momencie nie prowadzenia spisu rzeczy trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych odpisy amortyzacyjne nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodu.

Program do ewidencji środków trwałych – który będzie odpowiedni?

Wybór odpowiedniego programu służącego listy środków materialnych nie jest łatwe. Dodatkowo nie sposób posiadając średnią lub dużą firmę zapomnieć, że znajdują się w niej środki trwałe, a program ułatwi ewidencjonowanie, aktualizowanie, inwentaryzację a także ich likwidację (więcej – ewidencja wyposażenia). Przez co każdy sprzęt zostanie skrupulatnie spisany, ponumerowany a w momencie jego zniszczenia umorzony.

Nowoczesna ewidencja sprzętów wygląda tak, że naklejamy na każdym sprzęcie numeru kodu kreskowego, po jego wprowadzeniu do komputerasprzęt uzyskuje swój szczegółowy numer.

Inne, też niezwykle ciekawe szerokie opracowanie przedstawionego zagadnienia znajdziesz tu. Zobacz koniecznie a z pewnością nie będziesz żałować!

Bez takich nowoczesnych programów samo przygotowanie listy przedmiotów zamieniło by się w wielogodzinną nudną pracę, która przy każdorazowym usuwaniu sprzętu musiałaby być wielokrotnie powtarzana.

Ewidencja środków trwałych jaką zapewniają programy komputerowe jest już standardem w nowoczesnej firmie. Pozwala to nie tylko nie dopuścić do pomyłek, ale i zaoszczędza czas, który dla każdego przedsiębiorcy jest kluczowy. Warto zatem wyposażyć firmę w program aby móc skupić się na innych istotniejszych aspektach rozwoju firmy.