Co to jest controlling, czyli praktyczne budżetowanie firmy

przez | 6 czerwca 2022
Kontrola finansów jest nadrzędnym aspektem działalności każdego przedsiębiorstwa. Ciężko sobie wyobrazić szefostwo firmy, która przechodzi sukces rynkowy i pnie się w górę bez rzetelnych analityczno-zarządczych decyzji. Rzadko bywa, że sukces ekonomiczny jest skutkiem pokerowej zagrywki lub splotu przyjemnych okoliczności.

ludzie na spotkaniu biznesowym
Problem podejmowania właściwych decyzji inwestycyjnych jest kwestią ciągle analizowaną przez nauki ekonomiczne i trenerów biznesowych w zakresie decydowania finansowego. Skuteczne zainwestowanie nie jest kwestią jedynie chwil, w których decydujemy m.in. o przeznaczaniu pokaźniejszej kwoty na określony cel.

Decyzje o uruchomieniu kapitału podejmujemy wśród codziennych czynności w pracy. Nieco więcej zajmuje zaplanowanie otworzenia kolejnej placówki, nowego biura, bazy firmy, czy też kupienia nowych sprzętów. Całość jest zwykle rozpatrywana z dwóch perspektyw – przeznaczanych kosztów względem faktycznych korzyści. Odpowiednie, satysfakcjonujące zarząd proporcje pieniężne stanowią o tym jak wygląda budżetowanie (czytaj o programie) w danej firmie.

Gdy chodzi o sam controlling narzędzia (sprawdzony system dla biznesu), rozróżniamy między innymi controlling operacyjny, który skoncentrowany jest na krótkim wymiarze działalności. Kalkulacje w tym controllingu, nazywanym także operatywnym, nastawione są na stałe raportowanie zysków i wydatków, regulowaniu relacji koszty-przychody.

Zorientowany na przyszłość, a z nią na ryzyko związane z inwestowaniem firmy jest za to controlling ekonomiczny. Bierze on pod uwagę aktualną sytuację firmy jak i warunki w makrootoczeniu, w którym rzeczywiście się ona znajduje.

Jeśli opisywany artykuł jest dla Ciebie ciekawy, nie czekaj i zobacz szczegóły tutaj godziny do przepracowania 2020 – przeczytasz jeszcze bardziej precyzyjne dane.

Istotne są wyznaczniki działania – jeśli firma przechodzi kryzys wewnątrz lub większy, ekonomiczny w branży, controlling staje się bardziej rygorystyczny. Wszelkie narzędzia excelowskie oraz inne z branży IT dają nam dużą porcję niezmiernie ważnych danych, z których zarządcy czynią należyty użytek, zarówno jeśli chodzi o wewnętrzne finanse firmy, jak i zewnętrzne działania, które są nacelowane na rachunek kosztów inwestycyjnych. Controlling spaja dwie ekonomiczne sfery firmy: rachunki i finanse (moja strona) przedsiębiorstwa z odśrodkowym zarządzaniem, skupionym na sterowaniu, planowaniu i organizowaniu.