Jakie są cechy nowoczesnej witryny internetowej?

przez | 2 czerwca 2022
Sieć internet jest błyskawicznie rozprzestrzeniającym się medium, dostępnym na całym świecie i na wielu platformach. Od stworzenia internetu wygląd stron internetowych znacznie się zmienił – zmieniły się bowiem przyrządy, które służą do tworzenia tych witryn, zmianom uległy również trendy. Narodził się również zawód webdesignera, czyli osoby wyspecjalizowanej w tworzeniu stron od początku do końca.

Telefon

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com
Innowacyjna strona internetowa ma spełniać aktualnie szereg warunków, tak technicznych, jak i estetycznych – graficznych czy typograficznych. Powinna również być dostosowana do działań marketingowych w internecie – tj. pozycjonowania czy wrzucania multimedialnych reklam.

Komu zlecić zaprojektowanie witryny?

Na początku istnienia sieci WWW od samej witryny WWW bardziej istotna była jej zawartość – początkowe wersje rozpoznawalnych portali miały bardzo podstawowy wygląd. Dopiero gdy doceniono dobre strony, które niesie właściwy układ strony, projektowanie stron www stało się zyskownym biznesem.
Aktualnie w internecie reklamuje się sporo firm od lat funkcjonujących w branży, przed wybraniem jednej z nich dobrze jest zajrzeć do portfolio, w którym znajdują się odnośniki do finalnych stron. Powinno się sprawdzić, czy witryny nie mają trudności z polskimi znakami diakrytycznymi, czy się nie zacinają i czy są graficznie atrakcyjne.

Innowacyjne przyrządy

Aktualnie liczy się tylko początkowa strona w wyszukiwarce – z tego powodu tak istotne jest właściwe pozycjonowanie witryny. Poza umieszczeniem jej wysoko, warto zadbać również (strona internetowa) o bogaty opis wyświetlany pod linkiem – tzw. snippet. Snippety google pozwalają na dodanie opinii użytkowników, co jest ogromnie ważne przykładowo dla branży restauracyjnej, można tam umieścić również inne potrzebne funkcje.

Warto także zadbać o to, żeby strona była poprawnie wyświetlana na telefonach komórkowych i tabletach – więcej na . Google (zobacz pozycjonowanie stron w wyszukiwarce) udostępnia do tego cenne narzędzie oceniające w jakim stopniu przyjazna dla smartfonów czy tabletów jest strona WWW. Narzędzie to nazywa się mobile-frendly, po stworzeniu witryny warto przetestować ją w tej aplikacji. Poza testem można tam znaleźć także instrukcję optymalizacji strony na potrzeby urządzeń mobilnych.