Rozliczenie PIT, a sprawa 1% podatku – co powinniśmy mieć w pamięci?

przez | 18 kwietnia 2022
Każdy podatnik ma możliwość przekazania swojego 1% podatku organizacji potrzebującej. To jest proste i nic nie kosztuje, a może komuś bardzo pomóc. Każdy Polak, który otrzymał jakikolwiek dochód w danym roku podatkowym musi rozliczyć PIT. Termin, w którym można rozliczyć PIT upływa wraz z końcem kwietnia.

podatnik

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
By przekazać 1% podatku musimy znać jedynie numer KRS organizacje, którą chcemy wspomócJeśli tego nie zrobimy, środki dostanie Skarb Państwa. Nie są to duże kwoty, natomiast wszelkiego rodzaju organizacje czy fundacje często utrzymują się z tego jednego procentu. My w żaden sposób nie odczujemy przecież, że daną kwotę przekazaliśmy – Fundacja ,,Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.

Jak znaleźć organizacje, na rzecz których można przekazać 1%? Wystarczy wstukać hasło „1% podatku lista” w wyszukiwarkę internetową. Wśród rezultatów dla formuły „1% podatku lista” z ukaże się strona internetowe Na tej witrynieco roku można zapoznać się z bieżącą listą organizacji, które są uprawnione do otrzymania 1% podatku. Na wskazanej witrynie możemy sprawdzić, czy dana organizacja istnieje, a także możemy znaleźć jej KRS. Możemy na niej sprawdzić, czy aby na pewno dana organizacja pożytku publicznego działa legalnie, a następnie wesprzeć ją, ją wpisując w PIT jej numer KRS.

Pamiętaj, że podobne teksty, są na wyciągnięcie ręki. Kliknij tutaj, a ukażą Ci się przydatne wpisy (http://www.programylojalnosciowe.pl/aktualnosci/ultimo-programy-lojalnosciowe/) i przez to zgłębisz większą ilość szczegółów na opisywany temat.

Organizacje pożytku publicznego bardzo zabiegają o ten jeden procent. Im więcej podatników je wspomoże, tym większa suma do spożytkowania. Nie jest łatwo zdobyć uznanie innych.

rozliczenie PITu

Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Zwłaszcza, że tego typu organizacji jest całe mnóstwo i złapanie kontaktu z potencjalnym odbiorcą i przekonanie go do przekazania 1% podatku jest naprawdę bardzo trudne. Jednak jest o co walczyć. Jeżeli chodzi o 1% podatku, lista jest cały czas aktualizowana, aby nie doszło do sytuacji, że środki zostaną przekazane na fundację, która zakończyła działalność. Ministerstwo Finansów daje wgląd zarówno do świeżych informacji, jak i archiwum. Warto wspomnieć, że informacje widniejące na stronie są prawdziwe, sprawdzone i jawne. Warto przekazywać swój jeden procent dla potrzebujących, często w dużej mierze dzięki niemu mogą oni godnie funkcjonować.