Przedsiębiorca pisząc regulacje dla swojego sklepu, musi zapoznać się z aktualnymi przepisami

przez | 7 kwietnia 2022
Sklepy sieciowe stają się coraz popularniejsze jako punkt dokonywania zakupów, stanowiąc alternatywę i konkurencję dla tradycyjnego handlu. Wpływ na to ma przede wszystkim wygoda. Pomimo tego zarówno klienci, jak i posiadacze sklepów internetowych skarżą się na pewne niewygody specyficzne dla sprzedaży internetowej.

zasady zakupów internetowych

Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
Konsumenci chcieliby być lepiej obsługiwani przez możliwie jak najlepiej zorientowanych konsultantów telefonicznych. Brakuje im dokładnych charakterystyk produktów i naturalnych fotografii. Życzyliby sobie także unikania przykrych sytuacji związanych ze zwrotem lub reklamacją produktu. Z kolei sprzedawcy użalają się na kontrahentów wykorzystujących swoje uprawnienia, na przykład zamawiających artykuły, których nie chcą następnie kupować.

Ostatnio wyjątkowo trudnym procederem, zwłaszcza dla małych e-sklepów, stało się pozywanie do sądu właścicieli, którzy niepoprawnie sformułowali instrukcję swojej witryny (prawo w zakupach internetowych). Niektórzy prawnicy lub organizacje wyrażające chęć ochrony przywilejów klientów, znajdują nieprawidłowe określenia i składają doniesienie o o przekroczeniu uprawnień.

Jeżeli opisywany tekst jest dla Ciebie wartościowy, nie zwlekaj i zobacz szczegóły tutaj ip due dilligence – zobaczysz jeszcze bardziej szczegółowe dane.

W takim momencie sprzedawcy imają się różnych metod, usiłując na przykład ukrywać instrukcję e-sklepu przed wyszukiwarkami lub w ogóle nie wywieszając go w sklepie i przedkładając go dopiero na żądanie potencjalnego konsumenta.

sklep internetowy

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com
Ustawodawca nie pozostawia jednak wątpliwości co do tego, że posiadacz sklepu musi posiadać uregulowania dotyczące funkcjonowania e-sklepu i wykładać go do wglądu klientom. Według zapisów aktu prawnego sporządzony przez sprzedającego regulamin, powinien określać rodzaje i zakres wykonywanych świadczeń, warunki wykonywania tych usług, wymagania techniczne oraz zakaz dostarczania treści bezprawnych, warunki podpisywania i rozwiązywania umów oraz proces postępowania reklamacyjnego. Jednak napisanie prawidłowego regulaminu sklepu, sprawia sprzedającym wiele trudności. W wypadkach niepewnych powinno się skonsultować się z prawnikiem. Planując taką konsultację, warto przygotować projekt instrukcji sklepu.