Bum mieszkaniowy – kiedy mamy się go spodziewać?

przez | 24 marca 2022
W ubiegłych latach doświadczaliśmy na rynku nieruchomości wyraźny wzrost. Podaż mocno przewyższa popyt i skutkuje licznych inwestycji deweloperskich. Fakt ten owocuje także wyraźnym wzrostem ceny mieszkań.

Wrocław

Autor: Guillaume Speurt
Źródło: http://www.flickr.com

Obniżka stop kredytowych, która od 2012 roku wciąż zmaga zaowocowała w skutkach zwiększenia zdolności kredytowej Polaków. Już w 2014 roku zdolność kredytowa gospodarstw domowych powiększyła się o 56 procent. Wpływ na to mają polityka rządową oraz coraz zasobniejsze portfele Polaków. Nie bez znaczenia jest także stabilna polityka na rynku nieruchomości.

Źle na popyt mieszkaniowy może rzutować podwyżka wkładu własnego kredytów. Od stycznia trwającego roku wynosi on piętnaście procent, w przyszłych latach ma sięgnąć nawet 20 procent. Rekomendacja “S” udzielana przez banki nie powinna przekraczać osiemdziesiąt pięć procent, to za pomocą wyjątkowych procedur, takich jak ubezpieczenie wkładu własnego można dostać 90 procentowe wsparcie finansowe. Część banków już wcześniej wykorzystywało takiego gwarancji. Jest zatem kwestią relatywną na ile wzrost wkładu własnego w istocie spowolni sprzedaż mieszkań.

Szczególnie w dużych miastach zauważalny jest tzw. boom mieszkaniowy. Można tu wymienić szczególnie Wrocław. Rynek deweloperski wzrasta tam wyjątkowo. Już samo wpisanie w wyszukiwarce internetowej fraz: „nowe mieszkania Wrocław” pozwala uzyskać ogromną ilość wyników jak Świat Nie jest to oczywiście zarezerwowane wyłącznie dla Wrocławia, ale odnosi się również do innych miejscowości.

Wrocław nocą

Autor: Maciek Lulko
Źródło: http://www.flickr.com

O zbliżającym się boomie są znacząco przekonani deweloperzy, którzy budują na potęgę i ciągle rozpoczynają nowe inwestycje. Silnikiem napędowym rynku nieruchomości jest także program Mieszkanie Dla Młodych.

Nie możesz się doczekać kolejnych interesujących treści na ów temat? Mamy do Ciebie dobrą nowinę – kliknij traki taśmowe do drewna w ten link i delektuj się czytaniem.

Jesienią ubiegłego roku odnotowano najwyższą dotychczas liczbę aplikacji. Pomoc udzielana w oparciu o program rządowy jest atrakcyjny dla młodych, choć często wybierane są mieszkania z rynku wtórnego.

Czy przyszłość dla rynku deweloperów rysuje się tylko w jasnych barwach? Czas pokaże. Bardzo dużo zależy od wyników akcji kredytowej i sposobu działania potencjalnych kredytobiorców na zwiększenie wkładu własnego. Pierwsze następstwa będzie można zauważyć już w okresie najbliższych miesięcy, ogólną ocenę warto zachować do końca roku.