Jakich rzeczy trzeba unikać, by uniknąć egzekucji komorniczej

przez | 20 grudnia 2021
Problem niespłacanych zobowiązań dotyka wielu ludzi, niekiedy znajdują się oni w takich sytuacjach zupełnie niezamierzenie. Wystarczy dłuższa choroba albo strata zatrudnienia i pojawia się problem z regularną spłatą zobowiązań.

Portfel, pieniądze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Oczywiście najlepszym sposobem jest uniknięcie wszystkich pożyczek oraz kredytów, bo to właśnie one stanowią największy problem przy spłacaniu, ale jednak w naszych realiach mieszkanie za zaoszczędzone pieniądze (polecany kantor Intraco z Warszawy) niewiele osób ma okazję nabyć. Niezbędne może więc być wzięcie kredytu, a zobowiązanie tego typu niesie za sobą konieczność regularnych rat. Oczywiście nie każda zaległość w spłaceniu rachunku albo pożyczki spowoduje jakieś straszne konsekwencje. Istotne jest, aby o swych kłopotach poinformować bank, wtedy przy niewielkiej ilości dobrej woli może się udać wyszukać jakieś zadowalające obie strony rozwiązanie (więcej). Najgorszą metodą jest przestanie spłacenia i unikanie kontaktów z bankiem, wtedy trzeba chyba jednak będzie się spodziewać w pewnej chwili problemów.

Instytucje oraz banki mają sporo sposobów na to, żeby wyegzekwować długi. Na początku są słane wezwania i monity do spłacenia zaległości. Jeżeli to nie odniesie skutku, to niezbędne może być rozwiązanie umowy z klientem, a z kolei to będzie się wiązać z koniecznością spłacenia wszystkiego, co zostało. W części przypadków niestety ktoś nie ma możliwości spłacenia, lub też nie chce tego robić, więc sprawa może być skierowana do wyjaśnienia przez sąd. Sąd może kazać zalegającemu zapłatę należności, a jeżeli nie będzie tego chciał robić, to do pracy wchodzi komornik, który zajmie wypłatę, mieszkanie albo przedmioty z mieszkania dłużnika. Wszystkie zajęte przez komorników przedmioty trafiają na specjalne licytacje, na których każdy chętny może je kupić dla siebie. Mając to na uwadze zdecydowanie lepiej dla pożyczającego będzie sprzedanie czegoś, co tylko może i spłacenie zaległości, bo niestety z komorniczych licytacji otrzyma jedynie niedużą sumę, a reszta pójdzie na obsługę komornika i pozostałe koszty.