Komu przekażesz 1%?

przez | 20 grudnia 2021
Wszyscy płacimy podatki. Często na nie narzekamy, ale wszyscy mamy świadomość, że z tych pieniędzy finansowane jest nasze państwo. Oczywiście możemy żądać, żeby te środki były rozdysponowane najlepiej jak to możliwe, lecz nie mamy możliwości by wpływać na to bezpośrednio. Jest jednak wyjątek.

Fundacja Na Ratunek

Od jakiegoś czasu możemy wesprzeć organizacje pożytku publicznego oddając im 1% naszego podatku dochodowego. Może się wydawać, że to prawie nic, lecz nawet parę złotych dla tego rodzaju podmiotów bardzo dużo zmienia.

Jeżeli zafrapował Cię niniejszy tekst, bez wahania zobacz ciekawe uwagi z www (https://seacargoo.com/) prezentowanej kwestii – one również będą dla Ciebie wartościowe.

Jeśli każdy przekaże tych parę groszy może zebrać się duża suma. Instytucje te zdają sobie z tego sprawę, więc często możemy zetknąć się ze spotami informacyjnymi związanymi z oddawaniem 1% podatku. Należy jednak zapamiętać, że organizacji pożytku publicznego jest bardzo dużo i większości z nich nie stać na kampanie w mediach.

Aktualną listę OPP możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dobrze jest sprawdzić czy mamy możliwość by wesprzeć organizację działającą w naszych okolicach. Może jest konkretny sektor działalności, który chcemy wesprzeć – schroniska dla zwierząt, ratownictwo górskie czy hospicjum.

Internet twoim sprzymierzeńcem
Kiedy decydujemy się złożyć pit przez internet i używamy programów komputerowych ułatwiających wypełnienie zeznania podatkowego, zwykle możemy się spotkać z sytuacją, gdy rubryka dotycząca przeznaczenia 1% już jest uzupełniona. Programy umożliwiają wpisanie innej organizacji w tej rubryce jeżeli mamy chęć. Jeśli nie znamy konkretnej fundacji, na rzecz której możemy przekazać pieniądze – zostawmy sugerowany podmiot. To sprawi, że będziemy dokładnie wiedzieli na co poszedł 1 procent podatku. Nie ma znaczenia, że to niewiele – i tak wpływa realnie na pracę tego rodzaju organizacji (więcej – kampanie reklamowe związane z przekazywaniem 1% podatku przybierają na sile na początku roku. Warto jednak przez cały czas wspominać o tej możliwości. Nie zapominajmy więc, kiedy będziemy wypełniać Pit 2013, o oddaniu tych paru złotych.