Innowacyjny towar pieniężny na rynku – czym jest lokata bezkarna?

przez | 17 grudnia 2021
W dzisiejszych czasach na rynku finansowym mamy do czynienia z istotnie zatrzęsieniem modeli różnych lokat. Wśród nich zdołamy wypunktować przykładowo lokaty terminowe, lokaty negocjowane przeznaczone dla osób z wielkim funduszem inwestycyjnym, lokaty jednodniowe, które cieszą się ogromną sławą ze względu na brak podatku Belki i sporo innych.

finanse

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Modeli lokat jest więc faktycznie mnóstwo, do tego wszystkiego dochodzą też typy lokat – stałe (stałe naliczanie odsetek poprzez zupełny okres trwania lokaty, niezależnie od wielkości stopy procentowej na rynku) oraz zmienne (zmienne naliczanie procentów w zależności od wielkości stopy procentowej na rynku). Jednakże aktualnie coraz więcej słyszy się o lokacie bezkarnej. Czym jest ta inwestycja (inwestor zastępczy pełnomocnictwo) i na czym polega?

Ten nowy artykuł finansowy jest w dzisiejszych czasach oferowany przez coraz więcej placówek bankowych. Zanim jednak zdecydujesz się na założenie rekomendowanej teraz lokaty bezkarnej warto dowiedzieć się co kryje w sobie jej nazwa. Lokata bezkarna jest obecnie uznawana za jedną z bezpieczniejszy lokat na rynku walutowym. Czemu? Albowiem jest to chyba

finanse

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

jedyna lokata terminowa, jakiej zerwanie przed czasem nie grozi zgubą odsetek. Do tej pory zakończenie wszelkiej lokaty przed czasem, niezależnie od jej rodzaju, wiązało się z stratą naliczonych odsetek.

Oczywiście nie traci się osobistego wkładu, niemniej zarobione odsetki przepadają. Poniektóre banki oferowały wprawdzie lokaty, w jakich podczas zerwania przed czasem zaprzepaszczało się nie całość, lecz na przykład jakąś część zdobytych odsetek, aczkolwiek jedynie lokata bezkarna umożliwia zachowanie każdych uzbieranych odsetek – idź na stronę. Lokata bezkarna jest oferowana przez banki na rozlicznych zasadach, wskutek tego jeśli interesuje Cię jej założenie to należałoby zaznajomić się z ofertą poszczególnych banków. Każda placówka bankowa może albowiem posiadać inne wytyczne obowiązujące w czasie założenia lokaty bezkarnej, na przykład inną wysokość wielkości minimalnej lub też inną maksymalną sumę lokaty.