W jaki sposób zrobić dobre zdjęcia kompaktem, żeby wyszły odpowiednio?

przez | 10 grudnia 2021
Poruszone zdjęcia to koszmar mało wprawnych fotografów. Starczy lekkie drżenie rąk spowodowane dla przykładu wejściem na wieżę widokową czy podejściem pod górkę, aby w czasie robienia zdjęcia poruszył się także aparat a w efekcie utrwalony obraz trafi do kosza. Producenci sprzętu fotograficznego próbują ograniczyć ten nieprzyjemny rezultat, wykorzystując tzw. stabilizatory, jakie łagodzą drgania.

W aparatach kompaktowych nie ma możliwości ręcznego ustawiania ostrości, stąd trzeba zdać się na autofocus. W niedrogich aparatach automatyczne nastawianie ostrości musi jednak chwilkę potrwać. Stąd niezbędne jest wypracowanie w sobie nawyku – najprzód ostrożnie naciskamy spust migawki, dając czas autofocusowi na zrealizowanie swej pracy.

Gdy na wyświetlaczu ujrzymy, iż ostrość jest już skonfigurowana, można spust migawki docisnąć do końca. W bardzo wielu najświeższych modelach kompaktowych aparatów producenci umieszczają wiele dodatkowych zastosowań ułatwiających fotografowanie. Należy do nich dla przykładu funkcja wykrywania uśmiechu czy funkcja śledzenia ruchu.

Przydatna do pstrykania w czasie sportowych aktywności będzie funkcja śledzenia ruchu – ostrość będzie przesuwać się wespół ze śledzonym obiektem (dla przykładu cyklista czy narciarz).

Nad kadrem warto chwilkę pomyśleć nie wyłącznie wówczas, kiedy używamy drogiej lustrzanki. Zasady komponowania obrazu znane są od wieków a przy okazji kompaktowych aparatów otrzymujemy dodatkową pomoc w formie linii pomocniczych. Pomocnicze linie nie jedynie pozwalają na kadrowanie równolegle do pejzażu (nie ma efektu pochylonego morza), lecz pozwalają na rozlokowanie kadru wedle reguły trójpodziału.

Ogólnie nie bójmy się robić zdjęć oraz róbmy ich dużo. Nawet, jeżeli sporą część z nich potem wyrzucimy, te które pozostaną warte będą pokazania innym.

Jeżeli chcesz uzupełnić swoją znajomość rzeczy w tej tematyce, to czytaj tu podatek dochodowy od osób prawnych kolejne treści. Należy wejść w podany link.

Pamiętajmy także, iż nasza praca będzie dobrze oceniona przez innych, jeżeli będzie dobrze zaprezentowana.

Po powrocie z urlopów należy obowiązkowo dokonać wyborów zdjęć, a kiedy pragniemy na ich pokaz zaprosić przyjaciół – ograniczmy ilość fotografii maksymalnie do setki. Nie ma nic gorszego aniżeli być namawianym do oglądania tysiąca marnej jakości zdjęć. Najlepsze fotografie warto wydrukować. Jeśli chodzi o drukowanie zdjęć zajmie się tym drukarnia cyfrowa.