Pomysł na działalność – budowa produkcyjnych hal pod wynajem

przez | 7 grudnia 2021
Jeśli szukasz pomysłu na biznes, pragniesz ulokować kapitał w interesujący sposób i boisz się ryzyka – ten tekst na pewno powstał dla Ciebie. Napisałem go z myślą o osobach, które dysponując odpowiednimi środkami szukają pomysłu na inwestycje ze znaczną stopą zwrotu, pewnego oraz wypróbowanego w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Mam dla nich pomysł – postawienie hali produkcyjnej pod wynajem.

hala produkcyjna

Autor: Schüco
Źródło: Schüco

Po wejściu RP do UE nasze granice zostały otwarte dla zachodnich biznesmenów. Dość wielu z nich zdecydowało przenieść swój zakład produkcyjny do Polski.

Firmy te działają na regule wynajmowania magazynów, hal produkcyjnych. Poszukują lokali o wielkich powierzchniach, najczęściej z zapleczem biurowym itp. Inwestycja w hale przemysłowe jest więc strzałem w dziesiątkę (więcej o budowie hal przemysłowych). W naszej ojczyźnie powstają całe rejony ekonomiczno-handlowe bądź też ściśle przemysłowe.

Jeżeli omawiane w tym wpisie omówienie żywo Cię zaciekawiło, to zalecam to źródło (http://efematic.pl/produkty/basware-invoice-automation/) – ono jest równie atrakcyjne, jak materiał, który właśnie czytasz.

Tytuł własności gruntu w sąsiedztwie rozwijających się przedsiębiorców zagwarantuje nam nie jedynie stałych dzierżawców, ale także skuteczne wykorzystanie parceli.

Analizy wykazują, że zainteresowanie tego typu usługami jest bardzo duże i stale wzrasta. Nie trzeba wiele, aby stać się konkurencyjnym na owym rynku. Dobrze jest jednak zadbać o podstawowe funkcjonalności danej hali przemysłowej a także infrastrukturę działki – sąsiedztwo drogi, podłączenia elektryczne itd.

Ile kosztuje zbudowanie hali na najem? Cenny są naturalnie zróżnicowane, a warunkiem ostatecznym jest niewątpliwie rozmiar konkretnej hali (więcej o budowie hal magazynowych). Od jej powierzchni bowiem, w zestawieniu z położeniem oraz głównymi funkcjonalnościami zależy definitywny koszt budowy. Estetyka samego wykonania ma mniejsze przesłanie, niemniej jednak użycie dobrych surowców oraz dbałość o detale będą dodatkowymi zaletami za dzierżawą właśnie naszego obiektu.

hala

Autor: Nicholas Eckhart
Źródło: http://www.flickr.com

Ocenia się, że koszty zbudowania hali o wymiarach 10 m x 25 m x 5 m, z blaszanym pokryciem dachowym waha się od 250 do 340 tysięcy zł (zobacz ceny stalowej hali). Szacując, iż przeciętny koszt wynajmu nadmienionego obiektu to w przybliżeniu 10 tys. złotych, koszta ulokowanego kapitału zwrócą się po ok. 4 latach.

Właściciele mniejszych rozmiarów hal przemysłowych mogą mieć nadzieję na czynsz na pułapie paru tys. złotych.