Długoterminowy leasing jako metoda na obejście kosztownych kredytów na mieszkanie

przez | 4 grudnia 2021
Podstawowe przesłanie leasingu jest dosyć proste. Wiąże się przede wszystkim z szansą wejścia w posiadanie lokum mieszkalnego bez konieczności zaciągania kredytu, którego wieloletnia spłata bywa często mocnym ograniczeniem.

dom

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele osób, które nie interesowały się wcześniej tematem leasingu ma obiekcje przed tego typu rozwiązaniami. W latach, gdy rynek nieruchomości w Polsce przeżywał złoty wiek, a kredyty bankowe dla klientów indywidualnych, pomimo że niejednokrotnie niekorzystne, były łatwo przyznawane niewielu interesowało, czy istnieją inne modele postępowania umożliwiające kupno lokum mieszkalnego, jak chociażby leasing nieruchomości. Zaciągnięcie długu bankowego na sfinansowanie kontraktu wydawało się jedyną dostępną opcją. Mieszkanie w leasing stanowiło całkiem nowe i obce pojęcie.

W calu przybliżenia znaczenia tego terminu, w skrócie można powiedzieć, że jest to forma inwestowania opierająca się przede wszystkim na eksploatacji, a nie na tytule własności. Dlatego też opcja taka, jak mieszkanie w leasing (pożyczka leasingowa) ma pewne, określone walory. Oznacza niższe obciążenie finansowe, bardziej elastyczne zarządzanie zasobami, a także daje możliwość przystosowanie formy płatności do zdolności finansowych każdego użytkownika. Firmy, do których należy się zgłosić jeśli interesuje nas leasing nieruchomości, finansują wszystkie rodzaje dzierżawienia, odnoszące się na zakłady produkcyjne, budynki magazynowe, pawilony, pomieszczenia biznesowe, klasyczne biura, kompleksy gościnne i te typowo turystyczne, a także mieszkania i apartamenty o wysokim standardzie. Żeby cała operacja przebiegła bezproblemowo, konieczne jest bezzwłoczne dostarczenie wymaganej dokumentacji finansowej. Następnie firma leasingowa przystępuje do procedury oceny stanu majątku oraz podejmuje dalsze decyzje. Na końcowym etapie, po podpisaniu porozumienia na finansowanie, spółka leasingowa rejestruje tytuł własności i przyznaje klientowi możliwość użytkowania nieruchomości na określoną w postanowieniu liczbę lat.

Chociaż w praktyce prym wiedzie hipoteza, że leasing jest używany przede wszystkim na zakup ruchomości, takich jak samochody bądź łodzie, zakup, czy też dzierżawa nieruchomości w oparciu o tego typu koncepcję zyskuje na popularności.

Jeżeli poszukujesz innych danych na prezentowany wątek, to też rzuć okiem na analogiczne serwisy, które podnoszą tę tematykę.

Co ważne, stanowi jednocześnie opłacalną alternatywę dla zwykłych kredytów bankowych.