Wycena przedsiębiorstwa i nieruchomości

przez | 6 września 2021
Wycena przedsiębiorstwa dokonywana jest z kilku przyczyn. Jednym z nich jest sprzedaż firmy albo jej fuzja z inną firmą. Można jej również dokonać jeśli pojawiły się plany przejęcia udziałów w firmie przez spółki prawa handlowego, poszukiwania inwestora, czy ubiegania się o pożyczkę.

Proces wyceny przedsiębiorstwa w każdym przypadku dokonywany jest odmiennie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest unikalny profil każdego przedsiębiorstwa a także z konieczności uwzględnienia cech otoczenia, którego częścią jest przedsiębiorstwo. Odpowiednio przeprowadzona wycena przedsiębiorstwa lub udziałów w spółce stanowi miarę jego prawdziwej wartości, wskutek czego ustalenia i ich wyniki mogą być przeprowadzone rzeczowo i profesjonalnie.

Biznes, mężczyźni

Autor: Biuro Prasowe Starter
Źródło: Biuro Prasowe Starter

Niebagatelną rzeczą przy wykonywaniu wyceny przedsiębiorstwa jest jej zamysł. Dzieje się tak dlatego, iż to właśnie on precyzuje zakres wyceny. Ten z kolei zapewnia odpowiednie dobranie metod, jakimi będą się posługiwać eksperci w celu ustalenia jego wartości. Nie jest to tylko jedyny determinant.

Obecnie dostęp do aktualnych wiadomości jest niezwykle ważny, więc sprawdź wpis ze strony (https://hydro-gaz.pl/jak-podlaczyc-sie-do-wodociagu/), gdyż mówi on o zbliżonej tematyce.

Aby odpowiednio dobrać metody wyceny potrzebna jest również dokładna analiza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Firmy nie istnieją w próżni i na ich działanie wpływają różnorodne czynniki – również zewnętrzne.

Inną kategorię, jednak mocno zbliżoną do wyceny przedsiębiorstw, stanowi wycena nieruchomości (zobacz pożyczki pod zastaw mieszkania) – – więcej o tych wycenach. Dużą ilość agencji zajmujących się tą branżą oferuje stolica. Wyceny nieruchomości w Warszawie można na ogół dokonać w tym samym miejscu co wyceny przedsiębiorstwa. Na początku takie działanie obejmuje przeprowadzenie wizji lokalnej i inwentaryzacji. W następnej kolejności dobierane są najlepsze metody wyceny. Ostatecznym krokiem jest określenie ceny rynkowej, wartości zastępczej lub czynszu dzierżawnego. Analogicznie jak w przypadku wyceny przedsiębiorstwa, również tutaj spisywany jest dokument, który zawiera szczegółowe informacje dotyczące wartości majątkowej konkretnego dobra. Proces wyceny nieruchomości w Warszawie nie różni się od działania o takim samym podłożu w innych miejscowościach. Wszędzie bowiem funkcjonuje na bardzo podobnych zasadach.

Wycena nieruchomości to pewny fach, dający niemałe zarobki i znaczne możliwości zatrudnienia. Rzeczoznawca majątkowy posiada prawo, żeby dokonywać wyceny nieruchomości, szacować przydatność katastralną i pod hipotekę i opiniować występujące szkody. Może znaleźć pracę w różnorakich instytucjach – od banków, przez administrację, po biznes i rolnictwo.
Zdobyć zawód rzeczoznawcy jednak jest dość trudno. rzeczoznawca majątkowy to fach regulowany, czyli do jego wykonywania wymagana jest licencja, a zasięg i zakres wykonywania zawierają się w ustawach. Właściwe prawa znajdują się w art. 177 i 191 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Pieczę nad wszystkim Minister Infrastruktury. Żeby otrzymać licencję, należy zaliczyć studia wyższe ekonomiczne, techniczne lub prawnicze. Zazwyczaj koniecznie jest również odbycie kursu podyplomowego, dostępnego przy w sporej liczbie szkół wyższych. Nakaz ten znosi się, gdy plan normalnych studiów zawiera odpowiednie minima. Później należy odbyć praktykę w fachu. Wszystko kończy ciężki egzamin przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Przechodząc go dobrze, otrzymujemy licencję ministerialną. Należy nie zapominać o przestrzeganiu prawnych obowiązków, jakie przynosi profesjonalna wyceny nieruchomości. Nasza ścieżka kariery znajdzie się pod stałą kontrolą Ministra Infrastruktury. Jak to się mawia: per aspera ad astra. Wybierając w tym roku studia, świeży abituriencie maturalny, przemyśl taką karierę zawodową. Długi proces licencjonowania z złagodzi ci pewność, że nie zostaniesz kolejnym bezrobotnym magistrem.