Czy warto zakładać konto firmowe?

przez | 6 sierpnia 2021
Sporo przedsiębiorców podczas wypełniania wszystkich formalności związanych z zakładaniem firmy, zadaje sobie pytanie dotyczące potrzeby posiadania konta firmowego. A jest to podstawowa kwestia ponieważ o sytuację finansową firmy powinniśmy zadbać od początku jej istnienia. Do czego jest nam potrzebne konto firmowe?

dokumenty z baknku

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
W zasadzie zamiarem konta firmowego jest oddzielenie transakcji prywatnych od związanych z prowadzoną działalnością. Co najważniejsze pomaga to w prowadzeniu księgowości, szczególnie, gdy właściciel firmy uzyskuje przychód także z innego źródła. Również, w przypadku kontroli skarbowej, urzędnicy mają wówczas dostęp jedynie w transakcje na rachunku bankowym podanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, co może zaoszczędzić nerwów (wgląd w prywatne operacje mógłby okazać się niewygodny, np. jeśli osoba otrzymuje środki finansowe od rodziny).

spotkanie firmowe w banku

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Dobrym rozwiązaniem może okazać się założenie konta firmowego w tym samym banku, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prywatne konto. Pozwoli to na uniknięcie prowizji związanych z przelewaniem środków między kontami.

Do niedawna prowadzenie konta firmowego było jednoznaczne z dość wygórowanymi opłatami, które sięgały w wielu przypadkach kilkudziesięciu złotych na miesiąc. Na szczęście w obecnej chwili jest już znacznie lepiej, a co więcej na przedsiębiorców czeka bezpłatne konto firmowe.

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa jest względnie proste, kiedy regularnie przychody pokrywają najnowsze wydatki. To jednak sytuacja wymarzona, która w rzeczywistości nie zawsze ma miejsce. Ciężko w takim okresie uporać się z finansowymi problemami bez systemu wsparcia – banku, który może zapewnić płynność finansową. Jeśli planujemy większe inwestycje lub zwyczajnie potrzebujemy pieniędzy na bieżącą działalność, warto zainteresować się kredytem hipotecznym dla firm.

Kredyty hipoteczne to głównie korzystne oprocentowanie (dzięki zabezpieczeniu hipoteki) i niższe raty, ze względu na długi okres kredytowania.

Interesuje Cię zamieszczony w tym serwisie materiał? Kliknij zatem oprócz tego tu i zobacz więcej info delegacje zagraniczne na opisywany problem.

Decyzja o ubieganie się o kredyt wymaga rozwagi. Najważniejsze to dostosować najlepszą ofertę dla siebie oraz dobrać ją zgodnie z potrzebami i możliwościami finansowymi.