Czy opłaca się budować działalność w oparciu o cywilną spółkę?

przez | 9 lipca 2021
Zrobienie własnej firmy jest snem niemal każdego Polaka. Wielu o tym śni, bo własna firma jest bardzo dobrą inną możliwością dla zarobkowania etatowego. Nie trzeba się o tym przekonywać, że zarabianie w korporacji nie należy do najprostszych. Nie każdy Polak się nadaje do tego typu pracy. Jednak nie trzeba się o to martwić, bo obecnie są inne możliwości zarobkowania.

Do tej grupy należy chociażby prowadzenia własnej działalności w formie wybranej spółki prawnej. Czy więc jest opłacalnym działać w ramach spółki cywilnej?
Spółka cywilna jest jedną z najbardziej popularnych w naszym kraju możliwości prowadzenia własnej działalności. Nie tylko jest to bardzo łatwy sposób, a także stosunkowo niedrogi. Jednak w porównaniu do innych form spółek. Najcenniejszą jej zaletą dla wielu przyszłych przedsiębiorców jest to, że nie potrzeba do jej założenia wielu formalności. Taka spółka nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa, ale jest jedynie cywilnoprawną umową. To ją wyróżnia na tle innych spółek, że nie posiada prawnej osobowości, a co za tym idzie, nie posiada również własnego mienia.

Biznes, mężczyźni

Autor: Biuro Prasowe Starter
Źródło: Biuro Prasowe Starter

Tutaj właściwie partnerzy zaciągają wszelkie długi. Dzięki rozwojowi sieci zakładanie spółki cywilnej jest szybsze i prostsze. Nie potrzeba ruszać się z domu, by tego dokonać. Zakładanie działalności gospodarczej przez Internet jest dobrą alternatywą dla tych wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić swój cenny czas.
Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy w formie pisemnej. Na szczęście nie musi być ona zawarta w formie notarialnego aktu, co mocno obniża koszty jej zawarcia.

Następnym krokiem jest pójście do Urzędu Miasta celem zdobycia potrzebnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Gdy posiada się już taki wpis, to trzeba tylko zrobić zmiany w zapisie, czyli trzeba podać nazwę spółki i jej adres. Potem trzeba złożyć wniosek RG-1 o wydanie numeru REGON. Trzeba go złożyć w wojewódzkim oddziale Urzędu Statystycznego. Obecnie uzyskanie tego numeru jest bezpłatne. Następne czynności to uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, wybór formy oraz trybu opodatkowania podatkiem dochodowym oraz złożenie wniosku VAT-R i uiszczenie stosownej opłaty w wysokości stu siedemdziesięciu złotych.