Jak dbać o domową księgowość?

przez | 9 lipca 2021
W domu każdego z nas znaleźć można dużo rozmaitych dokumentów, które musimy przechowywać przez wzgląd na ich ważność. Niestety dość często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.

księgowa
Niekiedy nie wiemy, co może okazać się kiedyś przydatne, a co nie, więc przechowujemy każdy kwitek. I chociaż na ogół chcielibyśmy nawet posprzątać wszystkie dokumenty, to jednak zazwyczaj po kilku dniach porządku, wszystko powraca jak było, tzn do dotychczasowego nieładu. Jak więc zachować porządek w dokumentach i nie zwariować?Niezwykle istotne jest, żebyśmy już na wstępie stworzyli kategorie wszystkich typów dokumentów, które posiadamy w naszym mieszkaniu. Warto jest przetrzymywać w pierwszej kolejności najważniejsze dokumenty dotyczące zaciąganych przez nas pożyczek – głównie potwierdzenia spłat. Powinniśmy je przechowywać, aż do momenty spłaty całego zadłużenia, a nawet trochę dłużej. Warto także przygotować kopie niektórych dokumentów, jakie np. sporządzaliśmy na potrzeby wszelkiego rodzaju finansowych transakcji lub też przy okazji dopełnienia określonych spraw w urzędach. Oprócz tego niezbędne jest zachowywanie dokumentów takich jak akty notarialne lub też świadectwa pracy.
rachunki
Wiele osób przechowuje także rachunki za regularne opłaty, takie jak gaz lub prąd, a także potwierdzenia zapłaty. Niektórzy przechowują również rachunki za wszelkiego typu produkty, które zakupili w sklepie. Niekiedy mogą być one przydatne, szczególnie w przypadku dokonywania późniejszych reklamacji.Bardzo ważne jest również, abyśmy przygotowali w naszych dokumentach niezbędną kategorię z dokumentami przygotowanymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (Pity 2014 bez tajemnic). Są to rozmaitego typu rozliczenia i potwierdzenia, dzięki którym dokonane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Muszą być one zachowane przez 5 lat począwszy od końca roku, w jakim nastąpiło rozliczenie. W przypadku braku tych dokumentów, fiskus może nałożyć nawet karę i żądać zwrotu kwoty, która została odliczona od podatku, zwiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Powinniśmy zatem pamiętać o tym przygotowując rozliczenie PIT 2014 (szczegóły znajdziesz tu). To niezwykle ważne, aby uniknąć w przyszłości zbytecznych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*