Czy warto założyć własną działalność gospodarczą?

przez | 9 lipca 2021
Chcesz otworzyć firmę? Spotykasz swojego kolegę ze studiów i pytasz, czy warto to zrobić. On potwierdza mówiąc, iż nie ma się czego bać, że gorsi od niego też próbowali i dawali radę, iż trzeba w końcu przejść na swoje, by się dorobić. Słuchałeś tego uważnie przytakując, lecz gdzieś z tyłu głowy kołatała Ci myśl: czy aby na sto procent? No właśnie, czy założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Polsce to naprawdę nic wielkiego.

Umowa biznesowa

Autor: Startup Registry
Źródło: http://www.flickr.com

Bez dwóch zdań, odrzekną chórem Ci, którym się udało. Przecież założenie działalności gospodarczej nie trwa tak długo jak dawniej, prościej jest obecnie się rozreklamować, poza reklama tradycyjną, można zainwestować w coś lepszego, przykładowo w szyldy 3d czy panele przednie, jesteś w stanie aktywnie reklamować się w Internecie i docierać do większej ilości potencjalnych klientów, szczególnie, że w dzisiejszych czasach łatwiej niż dawniej, dotrzeć do naszego wymarzonego klienta.

O nie, na pewno nie tak, wtrącają się do dyskusji Ci, którym się nie powiodło. Założyć firmę może i prosta rzecz, ale to wszystko, dalej już jest tylko coraz gorzej. Nie dość, że prowadzenie przedsiębiorstwa to duże koszty, to jeszcze stałe kontrole, analizowanie, traktowanie przedsiębiorcy, jak złodzieja. Zły to klimat, nie dziwi mnie, że tylu młodych ludzi ucieka na Zachód.

Ten dwugłos w kwestii prowadzenia firmy nie jest niczym odkrywczym i dziwnym. Zawsze bowiem pojawia się ktoś „za” i „przeciw”. Najważniejsze to jednak przeanalizować rozsądnie opinie, żeby otrzymać jak najbardziej obiektywną opinię. A gdy to zrobimy może nam się pokazać dość bliski prawdy obraz. No więc, jak to naprawdę jest z tym prowadzeniem firmy w warunkach polskich? Zgadzając się z nastawionymi pozytywnie musimy potwierdzić, że jest korzystniej jeśli chodzi o założenie i prowadzenie firmy, jednocześnie inne zmiany są zbyt wolne i jakby niechętnie.

Jeśli poszukujesz fascynujących informacji na prezentowany temat, to pomoże Ci ta optymalna strona www (https://toc.org.pl/o-toc/artykuly-toc/), na której odnajdziesz informacje, które Cię zaciekawią.

Pomimo zapewnień, iż będzie lepiej nie udaje się od lat obniżyć kosztów pracy, przez co firmy niechętnie oferują umowę o pracę. W zamian oferują umowy (zobacz podatek od umów zleceń) o dzieło, czyli tak zwane „śmieciówki”, które nic nie oferują – ani emerytury, ani składki zdrowotnej. Niestety, w wielu przypadkach trudno się dziwić właścicielom firm, ponieważ opłacanie każdego pracownika pociąga za sobą bardzo duże koszty, zwłaszcza, że wiele zadań można zlecać na zasadzie: jest zadanie – jest zlecenie, więc niepotrzebny jest stały pracownik, za którego stale powinniśmy odprowadzać składki.