Jakie formalności wiążą się z założeniem własnej firmy?

przez | 9 lipca 2021
W czasach, kiedy coraz trudniej jest znaleźć pracę szansą na wyjście z bezrobocia może być założenie własnej działalności gospodarczej. Zakładanie firmy związane jest rzecz jasna z kilkoma formalnościami. Całe szczęście nie są one nadmiernie skomplikowane.

człowiek biznesu

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Jak założyć firmę jednoosobową? Tego rodzaju pytanie w wielu wypadkach zadają sobie osoby, które planują otworzyć swoją działalność gospodarczą. Postaramy się w miarę możliwości odpowiedzieć na pytanie jak założyć firmę jednoosobową. Aby móc otworzyć własną firmę, należy w pierwszej kolejności swoją działalność zarejestrować. (Dokładne informacje: wFirma.) Prowadzenie działalności rejestruje się w urzędzie miasta bądź gminy, składając w tym celu właściwy wniosek. Po dokonaniu rejestracji działalności każdy , kto zdecydował się na założenie firmy ma obowiązek wystąpić o nadanie mu numeru REGON , a także numeru identyfikacji podatkowej określanego jako NIP. Numer REGON będzie potrzebny między innymi do opłacania składek do ZUS. Jednym z druków , które wydawane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest druk ZUS Z-3. Wydawany ZUS Z-3 jest drukiem niezbędnym do ustalenia wysokości zasiłku chorobowego. Więcej informacji o wcześniej wspomnianym druku znajdziecie tutaj: poradnik.wfirma.pl/-wszystko-o-zaswiadczeniu-zus-z-3a umowę zlecenie na pewno pragną poznać wysokość swojego wynagrodzenia netto. Tymczasem zdecydowana większość pracodawców podaje wynagrodzenie brutto. Kwota brutto przewyższa wynagrodzenie netto, jeżeli nie wiemy jak obliczyć wynagrodzenie netto w momencie otrzymania pensji od pracodawcy możemy poczuć się niemile zaskoczeni. Na nasze konto wpłynie mniej pieniędzy niż podano w umowie. Jak obliczyć wynagrodzenie netto – takie pytanie zadaje sobie mnóstwo pracowników. Z pomocą może nam przyjść Internet. W tym przypadku warto zajrzeć tutaj: jak obliczyć wynagrodzenie netto.

Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wprowadzić nasze pytanie, by po kilku minutach otrzymać adresy kilku czy też kilkunastu stron, które pozwalają błyskawicznie dokonać przeliczenia wynagrodzenia brutto na netto. Trzeba rzecz jasna wiedzieć, jak wysokie składki osoba, u której jesteśmy zatrudnieni odprowadza za nas na ubezpieczenie zdrowotne, jakie na naszą przyszłą emeryturę, ale także jaką potrąca nam zaliczkę na wynikający z przepisów prawa podatek dochodowy. Od kwoty brutto otrzymywanego wynagrodzenia trzeba bowiem odliczyć wymienione składki oraz zaliczkę na podatek. Z pomocą programu obliczenie wysokości wynagrodzenia do ręki nie nastręcza żadnych trudności.