Czemu bhp jest tak istotne dla każdego przedsiębiorstwa i każdego pracownika? Czego możemy się dowiedzieć na takim szkoleniu?

przez | 9 lipca 2021
Szkolenia bhp są nieodłączną dziedziną działania firmy. Pracodawca nie może uniknąć tego przepisu, nie może sprowokować takiej sytuacji, iż pracownik nie ma odpowiedniej znajomości przepisów czy reguł bezpieczeństwa i higieny pracy. Funkcjonują wstępne szkolenia bhp, które muszą się odbywać jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Ich najbardziej istotnym celem jest zapewnienie zatrudnionemu wiedzy i nieodzownych umiejętności, które są pomocne w pracy.

Szkolenie BHP

Autor: NASA Goddard Space Flight Center
Źródło: http://www.flickr.com
Pomagają i jednocześnie nie narażają pracownika na niebezpieczeństwo. Wstępne szkolenie bhp to instruktaż ogólny, a również instruktaż stanowiskowy. Instruktaż ogólny powinien być przeprowadzony w taki sposób, iż zaznajomić pracownika (zobacz zwrot za okulary) z przepisami bhp zawartymi w Kodeksie pracy.

Istnieją również inne regulacje, jak regulamin pracy określonego miejsca zatrudnienia czy zasady przeprowadzania pierwszej pomocy. Instruktaż stanowiskowy – jak sama nazwa określa – odbywa się na stanowisku pracy, w miejscu gdzie konkretny pracownik będzie pracował. Ma na celu zapoznanie zatrudnionego z najistotniejszymi zagrożeniami, jakie są w stanie wystąpić w tym miejscu. Pracownik dowiaduje się jednocześnie jak jest w stanie przeciwdziałać tego typu zagrożeniom. Tego typu instruktaż musi być ukończony sprawdzianem wiadomości w dziedzinie bezpiecznego świadczenia pracy. Odpowiednie zdanie takiego sprawdzianu stanowi podstawę do dopuszczenia pracownika do określonego miejsca pracy. Okres trwania tego szkolenia (polecamy gry biznesowe) powinien zależeć od przygotowania zawodowego pracownika, wcześniejszego zatrudnienia, a również typu pracy czy niebezpieczeństw, jakie są na danym stanowisku pracy.

Schemat BHP

Autor: STILL
Źródło: TILL
Takie szkolenia przeprowadzają specjalistyczne firmy, jak szkolenia bhp Warszawa, które mają kadrę i doświadczenie, właściwie rozumieją jak najbardziej korzystnie przekazać wiedzę (usługi BHP i PPOŻ – Gemmar). Szkolenia są ważne, ale również obsługa bhp warszawa, nieodzowna dla każdego przedsiębiorstwa i każdego pracownika (zobacz więcej na stronie www). Niektórzy bagatelizują tego rodzaju szkolenia uważając, iż są one niepotrzebne i zabierają tylko czas. To nieprawda, bo na takim szkoleniu jesteśmy w stanie dowiedzieć się wielu zagadnień, jakie bez wątpienia przydadzą się podczas robienia swoich zawodowych powinności.