Pomysł na działalność – budowa produkcyjnych hal pod wynajem

przez | 9 lipca 2021
Jeśli szukasz pomysłu na biznes, pragniesz ulokować kapitał w interesujący sposób i boisz się ryzyka – ten tekst na pewno powstał dla Ciebie. Napisałem go z myślą o osobach, które dysponując odpowiednimi środkami szukają pomysłu na inwestycje ze znaczną stopą zwrotu, pewnego oraz wypróbowanego w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Mam dla nich pomysł – postawienie hali produkcyjnej pod wynajem.

hala produkcyjna

Autor: Schüco
Źródło: Schüco

Po wejściu RP do UE nasze granice zostały otwarte dla zachodnich biznesmenów. Dość wielu z nich zdecydowało przenieść swój zakład produkcyjny do Polski.

Firmy te działają na regule wynajmowania magazynów, hal produkcyjnych. Poszukują lokali o wielkich powierzchniach, najczęściej z zapleczem biurowym itp. Inwestycja w hale przemysłowe jest więc strzałem w dziesiątkę (więcej o budowie hal przemysłowych). W naszej ojczyźnie powstają całe rejony ekonomiczno-handlowe bądź też ściśle przemysłowe. Tytuł własności gruntu w sąsiedztwie rozwijających się przedsiębiorców zagwarantuje nam nie jedynie stałych dzierżawców, ale także skuteczne wykorzystanie parceli.

Analizy wykazują, że zainteresowanie tego typu usługami jest bardzo duże i stale wzrasta. Nie trzeba wiele, aby stać się konkurencyjnym na owym rynku. Dobrze jest jednak zadbać o podstawowe funkcjonalności danej hali przemysłowej a także infrastrukturę działki – sąsiedztwo drogi, podłączenia elektryczne itd.

Ile kosztuje zbudowanie hali na najem? Cenny są naturalnie zróżnicowane, a warunkiem ostatecznym jest niewątpliwie rozmiar konkretnej hali (więcej o budowie hal magazynowych). Od jej powierzchni bowiem, w zestawieniu z położeniem oraz głównymi funkcjonalnościami zależy definitywny koszt budowy. Estetyka samego wykonania ma mniejsze przesłanie, niemniej jednak użycie dobrych surowców oraz dbałość o detale będą dodatkowymi zaletami za dzierżawą właśnie naszego obiektu.

hala

Autor: Nicholas Eckhart
Źródło: http://www.flickr.com

Ocenia się, że koszty zbudowania hali o wymiarach 10 m x 25 m x 5 m, z blaszanym pokryciem dachowym waha się od 250 do 340 tysięcy zł (zobacz ceny stalowej hali). Szacując, iż przeciętny koszt wynajmu nadmienionego obiektu to w przybliżeniu 10 tys. złotych, koszta ulokowanego kapitału zwrócą się po ok. 4 latach.

Właściciele mniejszych rozmiarów hal przemysłowych mogą mieć nadzieję na czynsz na pułapie paru tys. złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*